Європейський Союз висловив «стурбованість з приводу небезпечного зростання напруженості» в Азовському морі та Керченській протоці. ЄС також закликав Росію беззастережно і без зволікань звільнити захоплені українські судна, їхній екіпаж та обладнання. Президент Європейської Ради Д.Туск засудив дії Росії та закликав Кремль повернути українських моряків і військове майно, а також утриматися від подальших агресивних дій. Він висловив упевненість, що ЄС продовжить у грудні санкції проти Росії.
У ході засідання міністрів закордонних справ держав-членів НАТО за участі міністрів закордонних справ України та Грузії 4 грудня 2018 року керівництво Альянсу та міністри держав-членів НАТО під час виступів рішуче засудили агресивні дії Росії. Вони також вживатимуть заходів для звільнення українських моряків з російського полону.
Генсек НАТО Є.Столтенберг заявив, що участь України та Грузії в зустрічі глав МЗС країн-членів НАТО є чітким сигналом Росії, що Альянс продовжуватиме надавати підтримку цим країнам. Генсекретар вкотре закликав РФ звільнити захоплених українських моряків та судна: «Росія має забезпечити свободу навігації та безперешкодний доступ до українських портів».
Держсекретар США М.Помпео повідомив, що НАТО готує комплексну відповідь на дії Росії проти України в районі Керченської протоки. За його словами, міністерське засідання засвідчило цілковиту єдність у тому, що дії Росії були протизаконними і неприйнятними, а стримування Росії має бути відновлено.
Г.Маас, Міністр закордонних справ ФРН, заявив, що Росія має не лише пропускатиме судна через Керченську протоку, але також звільнити затриманих українських моряків.
Глава МЗС Угорщини П.Сіярто підтвердив позицію Будапешта, що Угорщина не сприятиме проведенню засідань Комісії Україна – НАТО, «поки Україна не полишить систематичне порушення прав угорської національної меншини».
Генеральний секретар ООН А.Гутерріш закликав «обидві сторони до стриманості і уникнення подальшої ескалації ситуації».
Діючий голова ОБСЄ, Міністр закордонних справ Італії Е.Міланезі та Генеральний Секретар ОБСЄ Т.Гремінгер закликали до стриманості та діалогу задля подолання напруженої ситуації в Азовському морі та Керченській протоці.
Генсек Ради Європи Т.Ягланд наголосив на важливості дотримання міжнародного права та положень двосторонніх угод для деескалації напруженості.
Міністри закордонних справ країн Великої сімки закликали Москву звільнити українських військових, захоплених під час інциденту поблизу Керченської протоки і надалі утримуватися від перешкоджання законному проходу через протоку. Вони ще раз наголосили, що «ніколи не визнають незаконну анексію Кримського півострова».
У ході засідання РБ ООН Постійний представник США при ООН Н.Гейлі озвучила спільну заяву США, Великої Британії, Нідерландів, Польщі та Швеції, в якій зазначено про тверду підтримку суверенітету та територіальної цілісності України і висловлено глибоке занепокоєння з приводу інциденту.
У рамках участі в Саміті Великої двадцятки лідери держав також висловили свою занепокоєність щодо подій в Азовському морі і Керченській протоці. Так, у ході зустрічі з Президентом РФ Глава Франції Е.Макрон закликав В.Путіна звільнити затриманих українських моряків та судна, які були захоплені російськими прикордонниками. Прем'єр-міністр Канади Д.Трюдо та Прем'єр-міністр Японії С.Абе під час розмови з В.Путіним висловили занепокоєння щодо ситуації в Азовському морі і долі українських моряків, яких було взято в полон, та закликали звільнити їх. Прем'єр-міністр Великої Британії Т.Мей заявила, що міжнародне співтовариство має закликати Москву, щоб вона звільнила українських військовополонених. Канцлер ФРН А.Меркель також обговорила ситуацію в Азовському морі під час зустрічей Президентами РФ та США. З огляду на те, що РФ досі не повернула Україні захоплених у полон українських моряків та судна, Президент США Д.Трамп скасував свою зустріч з В.Путіним на полях саміту Великої двадцятки в Буенос-Айресі.
Державний секретар США М.Помпео у своїй заяві засудив дії РФ проти України та закликав Росію повернути Україні її судна та затриманих членів екіпажів, а також поважати суверенітет і територіальну цілісність України у її міжнародно визнаних кордонах, включно з її територіальними водами. Речниця Держдепартаменту США Х.Науерт заявила, що США ведуть активний діалог з НАТО та ОБСЄ у зв’язку із агресивними діями РФ проти України і інтенсифікують взаємодію з країнами-союзниками у Європі у зв'язку з розвитком подій. Вона також наголосила, що США хотіли б, щоб європейські союзники робили більше для допомоги Україні. Спецпредставник Держдепартаменту США з питань України К.Волкер закликав до введення додаткових санкцій проти Росії: «Було би дуже добре, якби європейці переглянули додаткові санкції, і ми у Вашингтоні зробимо те саме». Також К.Волкер закликав Москву звільнити затриманих українських моряків.
Канцлер ФРН А.Меркель наголосила, що «не має бути військового вирішення» конфлікту між Україною та Росією, та зазначила, що Німеччина і Франція готові й надалі працювати в Нормандському форматі задля налагодження плідного діалогу. Генеральний секретар ХДС ФРН А.Крамп-Карренбауер, яка може замінити А.Меркель на посаді канцлера наступного року, 2 грудня 2018 року запропонувала заборонити російським суднам з регіону Азовського моря заходити в європейські та американські порти.
В МЗС Франції заявили, що агресивним діям з боку РФ немає виправдання, та закликали якнайшвидше звільнити затриманих українських моряків і повернути захоплені кораблі.
Прем’єр-міністр Великої Британії Т.Мей заявила, що Росія повинна звільнити українських моряків і судна ВМС України, а позицію Москви назвала «типовою моделлю поведінки Росії». Вона також повідомила, що Лондон виступатиме за введення додаткових санкцій проти РФ. Міністр закордонних справ Великої Британії Дж.Хант засудив застосування Росією сили проти українських суден і наголосив, що РФ вкотре порушує міжнародне право. Він також закликав РФ звільнити затриманих українських моряків та гарантувати свободу мореплавства у Керченській протоці.
Президент Туреччини Р.Т.Ердоган закликав «наших російських і українських друзів вирішувати свої проблеми за допомогою діалогу».
Глава МЗС Польщі Я.Чапутович заявив, що його країна наполягає на тому, що Росія повинна відповісти за свою агресію в Керченській протоці – Європейський Союз має запровадити санкції.
Також свої заяви щодо збройної провокації Росії у Чорному та Азовському морях оприлюднили Австралія, Австрія, Албанія, Болгарія, Бразилія, Грузія, Данія, Ісландія, Іспанія, Естонія, Казахстан, Канада, Латвія, Литва, Люксембург, Македонія, Молдова, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Туреччина, Швеція, Угорщина, Фінляндія, Чехія, Чорногорія, Японія.