• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Закон про мову: міфи та реальність
Опубліковано 05 травня 2019 року о 14:50

 • Ø 25 квітня 2019 року Верховна Рада України ухвалила Закон України
  «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
  За проект Закону проголосували 278 народних депутатів України.
 • Ø Закон не дискримінує мови національних меншин та іноземні мови
  на території України.
  Водночас завданням Закону є викорінення залишків дискримінаційного підходу до української мови, що є відголоском доби Російської імперії та СРСР.
 • Ø У Росії Закон охарактеризували таким, що забороняє російську мову. Однак, насправді, слово «заборона» жодного разу не зустрічається
  у тексті Закону, тоді як слово «захист» міститься десятки разів.
 • Ø В умовах російської агресії проти України державну мовну політику, спрямовану на утвердження української мови як державної, потрібно розглядати не лише в гуманітарному, але й у безпековому контексті.
 • Ø У цьому зв’язку Росія поширює дезінформаційні міфи та фейки, спрямовані на знецінення факту прийняття історичного для нашої держави нормативно-правового акта.

 

1. У чому суть Закону? Закон врегульовує порядок функціонування
і застосування української мови як єдиної державної у сферах суспільного життя на всій території України.

Українська мова повинна використовуватися органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя.

2. Навіщо взагалі приймати закон про мову? Прийняття Закону –
це вимога Конституції України, якою у 1996 році встановлено, що державною мовою є українська мова, а застосування її визначається законом. Згодом цій нормі надав офіційне тлумачення Конституційний Суд України. За його рішенням, сфери обов’язкового застосування державної мови мають визначатись законом.

3. Чи обмежує Закон використання мов національних меншин? – Ні. Закон гарантує права національних меншин і корінних народів на застосування мов відповідних національних меншин і корінних народів, на здобуття дошкільної та початкової освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини України, а також право на вивчення мов корінних народів чи національних меншин у закладах загальної середньої освіти або через національні культурні товариства.

Особливості застосування мов національних меншин і корінних народів буде визначено окремим законом відповідно до зобов'язань України згідно
з Європейською хартією регіональних мов або мов нацменшин, який має буде підготовлений за півроку після прийняття Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Держава зобов’язується створювати для представників корінних народів, національних меншин України, іноземців та осіб без громадянства належні умови для вивчення державної мови.

4. Чи буде кримінальна відповідальність за незнання мови? – Ні. Законом не передбачається внесення жодних змін до Кримінального кодексу.

5. Чи правда, що спілкування російською на вулиці буде заборонено
і патрулюватиме мовна поліція? – Ні.
Дія Закону не поширюється
на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів. Сам інститут мовних інспекторів прибрали з тексту закону ще до другого читання – його більше немає. Але навіть коли він і був, ніхто не збирався патрулювати вулицями. Інспектори потрібні були лише для того, щоб вирішувати
ситуації, коли порушуються права україномовних громадян. Передбачалося,
що вони можуть прийти для інспекції до установи, звідки надходила скарга. Але ніяк не ходити вулицями та підслуховувати розмови.

6. Чи правда, що Закон повністю забороняє отримання освіти іншими мовами, ніж українська? – Ні. У частині правил отримання освіти Закон жодних змін не вносить. На виконання рекомендацій Венеціанської комісії Закон передбачає пролонгацію перехідного періоду до 2023 року для застосування положень Закону України «Про освіту» для національних меншин, які навчаються офіційними мовами Європейського Союзу.

7. Як зміниться застосування мов на телебаченні і радіо? Застосування мов на телебаченні і радіо визначається Законом
«Про телебачення і радіомовлення». Уже декілька років діє вимога про 75 % української мови на загальнонаціональних телеканалах. Закон про мову передбачає збільшення цієї частки до 90 %, але це змінюватиметься поступово лише через 5 років. За даними Нацради з питань телебачення і радіомовлення,
в 2018 році в ефірі каналів в середньому було забезпечено 92 % української мови.

8. Яким буде застосування мов у культурі? Закон передбачає проведення культурних заходів державною мовою. У певних випадках дозволяється застосування інших мов, але більшість з них має визначатись відповідним законом про права корінних народів та національних меншин.

                Мовою культурно-мистецьких, розважальних та видовищних заходів
є державна мова. Застосування інших мов під час таких заходів дозволяється
в разі, якщо це виправдано художнім, творчим задумом організатора заходу,
а також у випадках, визначених Законом України «Про національні меншини
в Україні. Що стосується діяльності музеїв, художніх галерей та центрів, вони вже давно надають свою інформацію українською – як державні, так і приватні. Це жодним чином не заважає сприйняттю публікою.

9. Якою буде ситуація з медичною допомогою? На прохання особи, яка звертається по медичну допомогу чи медичне обслуговування, її персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін. Іншими словами, якщо уявити ситуацію, що до лікаря прийшов пацієнт, який просить його розмовляти російською, лікар, якщо не має заперечень, може спокійно вести прийом російською мовою. Часто саме так і відбувається. Однак, якщо лікар свідомо відмовиться розмовляти
з україномовним пацієнтом українською мовою, це вже може стати приводом для перевірки, адже мова йде про захист державної мови.

10. Яким чином відбуватиметься обслуговування споживачів? Обслуговування споживачів має здійснюватись державною мовою. Це є однією з найважливіших гарантій, що випливають з державного статусу української мови, оскільки держава має гарантувати кожному можливість отримати інформацію про товари і послуги в Україні саме українською мовою. Але при цьому закон допускає вільно застосовувати будь-яку іншу мову за умови, що на те є згода обох сторін – продавця та споживача.

Відповідно до Закону, вся інформація про продукцію повинна містити україномовну версію в обсязі, визначеному Законом про захист прав споживачів. Більшість підприємців це вже зараз виконує, але для тих, кому потрібен час щоб адаптуватись, закон передбачає перехідний період в 18 місяців.

 

На сьогоднішній день остаточної українізації в Україні так і не відбулось, тому українська мова потребує захисту та розвитку. Цьому Закон і приділяє особливу увагу. В цілому Закон – про те, що треба вивчати українську мову: без неї неможливо зробити кар’єру, стати держслужбовцем, працювати в бюджетних структурах, сфері послуг.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux