• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Разом з власної волі з 1919 року: відеоролик до Дня Соборності України
Опубліковано 14 січня 2020 року о 09:42

Проголошення Соборності УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року - історичний акт об’єднання українських земель в одній державі. Подія основоположна для українського державотворення.Акт Злуки 22 січня 1919 року увінчав столітні прагнення українців, розділених і поневолених Російською та Австро-Угорською імперіями, жити в єдиній незалежній  державі.

{video}https://youtu.be/hIh_4cs0qZ8{/video}

Інформаційні матеріали

до Дня Соборності України-2020 

Щороку 22 грудня в день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки Україна відзначає День Соборності. Офіційно в Україні свято встановлене Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99. 30 грудня 2011 року Указом Президента України день був перейменований в «День Соборності та Свободи України». 13 листопада 2014 Указом Президента України свято було відновлено як День Соборності.

Акт Злуки став історичним об'єднанням українських земель в одній державі, увенченний прагнення обох частин України - Наддніпрянщини і Придністров'я. 24 серпня 1991 позачергова сесія Верховної Ради УРСР прийняла Акт проголошення незалежності України. Його підтримали українці на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року. Ця подія стала відправною точкою для відліку історії сучасної української державності.

Втім, історики цілком справедливо відзначають, що 24 серпня 1991 року на самому справі відбулося відновлення державної незалежності України. Вперше в XX столітті українська незалежність була проголошена 22 січня 1918 IV Універсалом Української Центральної Ради, а вже через рік (22 січня 1919 року) на Софійській площі в Києві відбулася не менш вагома подія - об'єднання Української Народної Республіки (далі - УНР) і Західно- української Народної Республіки (далі - ЗУНР) в одну державу. Внаслідок невдач Української революції 1917-1921 років державність зберегти не вдалося. І як результат, протягом XX століття українці змушені були кілька разів відновлювати її в боротьбі.

Є ряд значень терміна "соборність". Найбільш вживані з них: об'єднання в одне державне ціле всіх земель, заселених конкретної нацією на суцільний території; духовна консолідація всіх жителів держави, згуртованість громадян, незалежно від їх національності. Нарешті, соборність невіддільна від державності, суверенітету і реальної незалежності народу - фундаменту для побудови демократичної держави.

За часів радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР та День Соборності не зазначалися. Зі встановленням радянської влади всі українські свята були витіснені з суспільного простору. Пам'ять про об'єднання УНР і ЗУНР зберігали жителі Західної України і українська політична еміграція в країнах Західної Європи і Америки. 22 січня там урочисто відзначали свято незалежності і соборності Української держави.

Перше по-справжньому масштабне святкування свята Соборності відбулося 22 січня 1939 року в Карпатській Україні в місті Хусті. Таким чином закарпатці нагадали про свободу український, висловлену на з'їзді Всенародних зборів в Хусті 21 січня 1919 про приєднання Закарпаття до Української Народної Республіки зі столицею в Києві. Це була не просто маніфестація, за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини більше 30 000 чоловік, з'їхалися до столиці Карпатської України.

У сімдесят першому річницю Акту Злуки (22 січня 1990 року) в Україні відбулася одна з найбільших в Центральній і Східній Європі масових акцій - "живий ланцюг" як символ єдності східних і західних земель України. Понад мільйон людей, взявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Івано-Франківська через Львів до Києва. Акція показала, що українці подолали страх перед комуністичною партією і готові протистояти тоталітарному режиму. 26 років тому ця подія стала передвісником падіння СРСР і відновлення незалежної України.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux